Piistaoja küla

Piistaoja Küla Selts koostas kogumiku, mis annab ülevaate Piistaoja küla saamisloost, eraldi on räägitud ligi 30 talukohast või majapidamisest ja neis elanud inimestest.

Raamatu panid kokku külaseltsi liikmed Ethel Nummert, Mari Raidmets, Eve Padari ja mullu lahkunud Manivald Metsaalt, mälestusi kirjutasid üles teised külaelanikudki. Külaseltsi liige Eve Padari sõnas, et lugu sai alguse viie aasta eest.

"Kui juttu tuleb Piistaoja külast, kerkib kõigil silme ette kohe Theodor Pool ja Piistaoja katsetalu. Tegelikult on meil siin veel mitukümmend majapidamist. Oli meil kaks ajaloohuvilist naist, Ethel Nummert ja Elvi Teder, kes leidsid, et võiks ka teiste kodude kohta materjali koguda. Nemad käisid küsitluslehega ringi ja edasi asusid tegutsema teisedki, väga palju pani kirja Manivald Metsaalt," rääkis Padari.

Ta märkis, et materjali kogumisel ei aetud äärmist täpsust taga, vaid tugineti pigem veel elavate inimeste mälestustele. Mõne talu järglane süüvis rohkem ajalooarhiividesse ning neist on seetõttu põhjalikum ülevaade kui mõnest teisest.

"Eks sel ole oma kodulooline väärtus. Inimesi lahkub iga päev ja ühes nendega palju teadmisi, kui neid õigel ajal kirja ei pane," teadis Padari.

Kogumiku esikaant ehib varsakapjades Piista oja pilt kunagiselt Vändra ja Tori valla piirilt. Varsakabi on külaseltsi logolgi.

Kogumikku jagatakse oma küla rahvale ja külavanemate kaudu valla ülejäänud küladele, kavas on viia eksemplarid kohalikesse raamatukogudesse.