Tori alevik

Tere tulemast Torisse!

 

Kus Tori asub?

 

Mitmeid matkavõimalusi pakkuv Tori vald asub maakonna idaosas, Pärnu jõe ja moreenseljandikul kulgeva Pärnu-Rakvere maantee ümbruses. Vallakeskust Torit tuntakse eelkõige 1856. a imposantsetesse maakividest mõisatallidesse asutatud ja siiani tegutseva hobusekasvanduse järgi. Kohapeal aretatud Tori hobune on vastupidav ja suure veojõuga. Siin saab tutvuda hobuste ja muuseumiga, teha ratsa- või vankrisõitu. Lisaks mõisatallidele on 19. saj Tori mõisahoonetest säilinud veel kaunis värav, viljaait ning viinaköök. Taastatud on sammastega kõrtsihoone (1845) ja värvikas kirik (1854).

Sügavas orus voolav võimas jõgi on silla lähedal tekitanud ligi 500 m pikkuse ja kuni 10 m kõrguse liivakivipaljandi, milles asub 8,5 m pikkune koobas - Tori põrgu. Siin on ka supluskoht, väike saatanakuju ja vana kalmistu A. Starkopfi valmistatud Vabadussambaga. Sindi poole jääval Randiväljal on õigeusukirik, Taalis 19. saj mõisaansambel pargi ja liivakivipaljanditega ning Urumarjal suur Võnnukivi Pärnu jões.

Valla idaosas asub osaliselt Soomaa Rahvusparki kuuluv huvitav üleujutuste piirkond. Seda põhjustab eelnevalt ühinenud Raudna ja Halliste jõgede vastuvoolu suubumine kiirevoolulisse Navestisse Aesoo külas. Suurvee ajal surub Navesti Raudna veed tagasi, seetõttu võib Riisa külas ja Halliste puisniitudel ning luhtadel veetase tõusta kuni 4 m ja kogu piirkonna veega katta. Kõpu teel Riisa rabas kulgeb huvitav ringikujuline 5 km pikkune laudteega matkarada, kenas alguspunktis on infostend ja piknikupaik. Riisa rantšos on saloon, saab telkida ja ratsutada.

(leheküljelt www.esto.info)

 

Tori on kuulus tänu hobustele, mida siin kasvatatakse.

 

Tori kirik

 

Sel pildil on üks Tori osa ning Pärnu jõgi.